Blog > Komentarze do wpisu
Co to jest plotka

DEFINICJA PLOTKI

Plotka, czym jest właściwie plotka? Choć słowniki mają swoje definicje plotki osobiste podejście do plotkowania, bardzo się od niego różni. Definicja plotki mówi, że  jest ona pewną formą rozpowszechniania informacji niekoniecznie będącej w zgodzie z prawdą, a  niekiedy zupełnie fałszywej. Bazuje ona na ludzkiej ciekawości i jej celem jest bardziej lub mnie uświadomiona chęć wywołania określonego rezonans lub efektu wśród odbiorców.

WIARYGODNOŚĆ plotki

Wiarygodność plotki jako informacji z drugiej ręki zależy od wiarygodności osoby, która ją rozpowszechnia lub od naiwności słuchającego. Każda osoba podająca dalej niesprawdzone wiadomości próbuje zabezpieczyć się od posądzenia o plotkarstwo. Czasami powołuje się na konkretną osobę, innym razem z góry zaznacza, że nie wie, czy informacja jest prawdziwa. Jednak te zabiegi nie przeszkadzają żyć plotce własnym życiem. Podobno o ile informacja jest królową , to plotka jest jej służącą.

JAK POWSTAJE PLOTKA?

Plotka przekazywana z ust do ust. Każda osoba ma trochę inne wyobrażenie o okolicznościach zdarzenia, co jest również uzasadnione czynnikami psychologicznymi. Własne doświadczenia lub podobne przeżycia mogą wpłynąć na formę, a nawet treść przekazywanej dalej wiadomości. I wcale nie musi to być złośliwe zniekształcanie prawdy.  Ludzkie postrzeganie jest po prostu ułomne. Wystarczy zabawić się w głuchy telefon, żeby przekonać się, że słowo wyjściowe rzadko zgadza się z tym, które zostanie zrozumiane przez osobę na końcu łańcuszka. Jeśli plotka jest powielana przez dużą ilość osób, trudno dociec, w którym momencie prawda została zabarwiona odrobiną fantazji. Czasami informacja jest modyfikowana, by uatrakcyjnić przekaz, tak aby słuchacz był wręcz przykuty z ciekawości do krzesła, słuchając sensacyjnych nowinek. Innym razem ma konkretny cel: odwrócić uwagę od prawdy lub skupić zainteresowanie na konkretnej sprawie i to w bardzo konkretnym czasie.

PROSZĘ  O KOMENTARZE:)

poniedziałek, 10 stycznia 2011, asiekapasieka